Anadolu Masalları | Anatolian Tales
886 Views0 Comment
Yönetmen
Emin Fırat Övür
Yapımcı
Sinan Yabgu Ünal , Servan Güney
Müzik
Erdem Tunalı
Görüntü Yönetmeni
Andaç Şahan
Kurgu
Natalin Solakoğlu
Sanat Yönetmeni
Lara Ögel
Oyuncular
Okan Yalabık (Anlatıcı) Ezel Akay (Kendisi)

Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde Anadolu’nun göbeğinde bir ülke varmış. Bu ülkede hüküm süren sert mizaçlı, ama güvercin gibi titrek yürekli bir padişah varmış. Melikesi ve üç genç şehzadesi Eli, Bozan ve Sedun ile birlikte görkemli saraylarında yaşarlarmış. Bir gün ansızı bir Dev Anası saraya saldırmış. Saldırıda melike ölmüş, padişah ise hasta yatağına düşmüş. 3 kardeş hasta olan padişah babalarının başında çaresizce beklerken vezirlerden biri şifa verecek bir deva ile çıkagelmiş.

“Padişahımızı ancak Zümrüdü Anka kuşunun tüyleri ve altın Kayın ağacı sütünden yapılmış bir iksir bu hastalıktan kurtarabilir” demiş.

Buna duyan oğullar vakit kaybetmeden kılıçlarını ve oklarını kuşanıp atları ile yollara düşmüşler. “Kahraman olmak için yola çıkmak, evi terketmek gerekir” der Gökdemir İhsan. Masal bir kahramanın yolculuğunu, bu yolculukta karşılaşılan dostları ve düşmanları, aşılan engelleri, zorlu, korkutucu mücadeleleri ve elde edilen hikmeti anlatır. Belki de Joseph Campbell’ın işaret ettiği gibi aslında bu tüm insanlığın yolculuğudur. Tıpkı birey olarak insanı anlamak için olduğu gibi, genel bir toplumu anlamak için de hikayelere başvurmak sağlıklı bir yöntemdir. Toplumun geçmişi ve içinde bulunduğu zamanın koşulları hayal gücüne direkt bir etki yapar.

Bu da hikaye oluşturmasına yansır. Masallar, hikaye anlatıcılığının belki de en saf, en yalın halidir. Basitliğinin içinde toplumun muhayyilesinin derin yankılarını barındırır. Bu yüzdendir ki masallar kendimizi ve içinde yaşadığımız toplumu anlayabilmemizde bize rehberlik edecek en sağlıklı türdür. Anadolu Masalları, yüzlerce yıldır anlatılan anonim masallardan ortaya çıkan kolaj bir masal üzerinden hareketle, masal anlatıcılarının, uzmanların ve akademisyenlerin rehberliğinde, bir kadim anlatım olan masalların ve bu formun hikmetinin peşindeki bir arayışın hikayesini anlatır.

2015 TURKEY ISTANBUL